کد خبر : 737

تاریخ انتشار : ۶:۰۷ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۱/۱۹ چاپ چاپ

وقتی مردم شهر درگیر نوروز بودند؛

جهادگران بسیجی نوروز را با خدمت به محرومین سپری کردند/ آموزش اقتصاد مقاومتی به روستائیان

به گزارش خبرنگار اصفهان بیدار، همه ساله مردم و جوانان داوطلب زیادی در قالب گروه های بسیجی در مقاطع مختلف سال تحت عنوان گروه های جهادی برای خدمت به محرومین روستاهای دورافتاده و بدون برخوردار اعزام می شوند. این افراد که هدفی جز جلب رضایت الهی و خدمت به خلق ندارند، بسته به توانایی که […]

به گزارش خبرنگار اصفهان بیدار، همه ساله مردم و جوانان داوطلب زیادی در قالب گروه های بسیجی در مقاطع مختلف سال تحت عنوان گروه های جهادی برای خدمت به محرومین روستاهای دورافتاده و بدون برخوردار اعزام می شوند.

این افراد که هدفی جز جلب رضایت الهی و خدمت به خلق ندارند، بسته به توانایی که در خود می بیند، در برخی روستاها اقدامات فرهنگی نظیر آموزش قرآن و احکام، آموزش های متناسب با نیازهای روستائیان و …، در برخی اقدامات عمرانی نظیر ساخت مدرسه یا مسجد، ساخت حمام و سرویس بهداشتی و حتی جداسازی آبشخور انسان و دام و در برخی بسته به نیاز منطقه اقدامات عملی دیگری انجام می دهند.

اردوهای جهادی یا همان طرح هجرت چند سالی است که روز به روز رونق بیشتری می گیرد به طوری که سرگروه های این اردوها با انبوه متقاضیان برای نام نویسی برای اعزام در نوروز و تابستان مواجه می شوند. برخی از متاقاضیان ادعا می کنند که آرامشی که در طول مدت این اردوها بدست می آورند را تاکنون تجربه نکرده بودند و این وصف ناشدنی است.

j3

محمد رضایی، رئیس مرکز مطالعات راهبردی و هدایت حرکت های جهادی بسیج سازندگی یکی از سرگروه هایی است که به گفته خودش تاکنون حدود ۲۰ بار هدایت اردوهای جهادی را به مناطق محروم استان کهکیلویه و بویراحمد بر عهده داشته است.

j5

سرپرست گروه جهادی شمیم حضرت ولیعصر در گفتگو با خبرنگار ما پیرامون اعزام این گروه جهادی در ایام نوروز ۹۵ می گوید: گروه جهادی شمیم حضرت ولیعصر ۲۸ اسفندماه ۹۴ به بخش رود تلخ شهرستان بهمئی استان کهکیلویه و بویراحمد اعزام شدند که این بخش حدودا ۱۵ روستا را تحت پوشش قرار می دهد.

وی با بیان اینکه تعداد اعضای تیم جهادی شمیم حضرت ولیعصر بسته به شرایط موجود از ۳۰ نفر تا ۱۰۰ نفر متغیر است، می افزاید: تیم ۴۰ نفره نوروزی ما شامل طلاب، روحانیون، دانشجویان، مردم مساجد و محلات استان اصفهان و تعدادی دانش اموز بود که همگی در فعالیت های عمرانی و فرهنگی حضور داشتند.

j6

رضایی اضافه می کند: در این مدت جهادگران بسیجی به وضعیت بهداشت و درمان روستائیان رسیدگی کرده و به آن ها به صورت رایگان خدمات دندانپزشکی ارائه دادند.

j4

وی ادامه می دهد: از ۵ سال پیش تا کنون گروه شمیم حضرت ولیعصر در این بخش فعالیت عمرانی انجام می دهد که ثمره آن ساخت دو مسجد، مدرسه، خانه بهداشت و بیش از ۴۰ مورد سرویس بهداشتی و حمام برای خانه های مردم منطقه بوده است.

j2

رئیس مرکز مطالعات راهبردی و هدایت حرکت های جهادی بسیج سازندگی ابراز می کند: در نوروز ۹۵ پروژه های ناتمام به پایان رسید و چند پروژه دیگر نظیر احداث ۴ مدرسه و ۴ مسجد در منطقه کلید خورد که بخشی از بودجه این پروژه ها را خیرین بر عهده می گیرند.

وی در خصوص برنامه های فرهنگی و آموزشی اضافه می کند: در سایر بخش ها هم خواهران و هم برادران حضور داشتند که به طور مثال انجام مسائل تبلیغی توسط طلاب خواهر و بردار در روستا وجود داشت.

j1

رضایی با بیان اینکه هر سال تعدادی از مردم این منطقه که برخی از آن ها هنوز نتوانسته اند حتی شهر نزدیک روستای خود را ببینند را به مشهد مقدس برای زیارت امام هشتم اعزام می کنیم، می گوید: در نظر داریم تا سال آینده آن دسته از روستائیانی را نیز که هنوز نتوانسته اند به مشهد مقدس اعزام شوند به سفر زیارتی مشهد ببریم.

وی ابراز می کند: در ایام شهادت حضرت زهرا ۱۰ روز برنامه در این منطقه داشتیم و در عید هم جشن هایی به مناسبت ولادت حضرت زهرا در روستاهای مختلف که به صورت پراکنده هستند، برگزار کردیم.

سرپرست گروه جهادی شمیم حضرت ولیعصر اذعان می کند: برگزاری کلاس های قرانی، اردوهای زیارتی و فرهنگی از بحث های اصلی ما از ابتدا تا کنون بوده و امسال نیز آموزش هایی نظیر آموزش آشپزی با همان امکانات محدود روستایی انجام شد.

وی تاکید می کند: سیاست بر این است که به بحث های اقتصادی توجه ویژه ای شود و به ویژه در حوزه اقتصاد مقاومتی سعی شده تا به روستائیان منطقه آموزش هایی در زمینه جمع آوری و فروش گیاهان دارویی منطقه و … داده شود تا زمینه کسب و کار نیز برای آن ها فراهم شود.

انتهای پیام

منبع : http://esfahanebidar.ir/63542/

دیدگاه شما


logo-samandehi

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه جهادی شمیم حضرت ولیعصر (عج) می باشد